Şanlıurfa Göbeklitepe – Gaziantep – Zeugma Mozaik Müzesi

0
Fiyat
İstanbul
Şanlıurfa
Max Kişi : 20

Tarihin baştan yazıldığı gizemli Göbeklitepe Şanlıurfa il merkezinin 18 km kuzeydoğusunda, Örencik köyü yakınlarında yer almaktadır. Göbeklitepe dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur.

İnsan, el ve kol, çeşitli hayvan ve soyut semboller, kabartılarak veya oyularak betimlenmiş, yuvarlak planda 10-12 dikilitaş blok dan oluşan yapı (MÖ 9.600-7.300), yani günümüzden en azından 11.600 yıl öncesine dayandığı ileri sürülmektedir.

Bu anıtsal mimarı 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası geçici mirasına alınmış 2018 den beride Dünya Mirası olarak tescillenmiştir.

Ülkemizin son yıllarda dünyaca kabul görmüş en mistik, kültürel sit alanını aynı bölgede çeşitli arkeolojik kazılarda bulunmuş profesyonel arkeolog rehber Tarık GÜÇLÜTÜRK ile beraber deneyimleyip tarih öncesi çağlara medeniyetlere gizemli bir yolculuğa çıkıyoruz.

1.Gün Cuma

İstanbul – Şanlıurfa

Türk Hava yollarının TK 2246 sefer sayılı uçağı ile Şanlıurfa’ya hareket edebilmek için sabah saat 05:00’de İstanbul Havalimanında rehberimiz Sn Güçlütürk ile buluşma. Saat 09.35’de varışımızın takiben kısa bir kahvaltı molası sonrası Harran’a yola çıkıyoruz.

Harran’da, Harran antik kenti, Harran Ulu Camii, Harran Üniversitesi, konik kubbeli tarihi Harran Kalesi ve şehir surlarını gezisi ardından Harran’dan Urfa’ya dönerek, yerel bir restoranda alacağımız öğle yemeğinin ardından, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ne doğru yola çıkıyoruz.

Muhteşem bir bina olarak 2015 yılında yenilenen Urfa Müzesi 14 salonu ve 33 farklı canlandırmasıyla harika bir müze. 30.000 m²’lik geniş ve modern binasında başta Göbekli tepe, Şanlıurfa ve çevresinden çıkan eserleri sergiliyor.

Müze gezimizden sonra Balıklı Göl’e gidiyoruz. Hz. İbrahim’in doğduğu ve şehirden ayrılana kadar yaşadığı önemli olayların geçtiğine inanılan Balıklı Göl ve çevresini gezerek ve hakkında konuşarak, Urfa çarşılarında bitecek bir yürüyüşe başlıyoruz. Gezi bitiminde otele yerleşip kısa bir dinlenme molası veriyoruz.

Akşam yemeğimizi sıra gecesi eşliğinde alacağız. Sıra gecesi Urfa’da bilinen adıyla sıra gezmek, kentle özdeşleşen halk kültüründe ses, saz ve söz üzerine sohbet yapılan özel eğlencedir.

2.Gün Cumartesi

Kahvaltıyı takiben, 1994 yılından beri kazılan ve bilinen en eski tapınak olarak tanımlanan Göbeklitepe’ye doğru hareket ediyoruz. Göbeklitepe, 2018 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmiştir. Konunun uzmanı rehberimizden tarihöncesi dönemler ve Göbeklitepe ile ilgili bilgilerimizi aldıktan sonra Halfeti’ye hareket ediyoruz.

Yaklaşık 2 saat sürecek yolculuğumuz sonrasında öğle yemeğimizi Fırat Nehri manzarası ile alıyoruz. Daha sonra özel teknemiz ile sular altında kalan Halfeti’yi geziyoruz.

Gezimizin ardından, Gaziantep’e doğru hareket edip sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Dinlenmek üzere ayrılan sürenin ardından, akşam yemeğimizi yöresel lezzetler ile yerel bir restoranda alıyoruz.

3.Gün Pazar

Otelimizde kahvaltıyı aldıktan sonra Zeugma Mozaik Müzesi’ni gezmek üzere Gaziantepe’e yola çıkıyoruz. Müze gezisi sonrası Gaziantep’in en keyifli yeri olan Almacı Çarsısı bölgesine geçiyoruz, harika bir öğle yemeği ziyafeti sonrası Bakırcılar, Yemeniciler, hanlar ve tüm baharatçıların olduğu bölgede geziyoruz.

Sabah hazırladığımız valizler otobüsümüzde ve Kale bölgesinden otobüsümüzle havalimanına hareket ediyoruz.

Türk Hava yollarının 2239 sefer sayılı uçağı ile Istanbul’a hareket ediyoruz. Istanbul’a 20:35 varış ardından turumuz sonlanıyor.

Türk Hava Yolları ile İstanbul – Şanlıurfa – İstanbul gidiş dönüş (uçak bilet bedelleri katılımcılara aittir) Bölgede yapılacak geziler tur otobüsü ile organize edilecektir.

Şanlıurfa Hilton Garden Inn veya benzeri
Gaziantep İbis Hotel veya benzeri

Seyahate Dahil Olan Hizmetler

•Belirtilen otellerde oda kahvaltı konaklama
•Tüm yerel transferler
•3 Öğle yemeği 2 Akşam yemeği
•Programda belirtilen tüm gezi ve giriş ücretleri
•Göbeklitepe gezisi
•Halfeti tekne turu
•Harran gezisi
•Gaziantep şehir gezisi
•Zeugma Müze giriş ve gezisi
•Zorunlu Türsab seyahat sağlık sigortası
•Profesyonel rehberlik hizmeti
•Tur esnasında Kulaklık

Seyahate Dahil Olmayan Hizmetler

•Türk Hava Yolları ile İstanbul – Şanlıurfa – İstanbul gidiş dönüş uçak bileti
•Tüm içecekler (yemekte alınan)
•Extra tur ve Kişisel Alışverişler

indir

Tarık GÜÇLÜTÜRK

Prof.Arkeolog Rehber
Ankara Atatürk Lisesi, İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Tarih Öncesi Arkeolojisi Dalı’ndan mezun oldu. Aynı Üniversite de Restorasyon yüksek lisansını tamamladı. Almanya’da Carl Duisberg Topluluğu tarafından verilen profesyonel meslek eğitim bursunu kazanarak Mainz, Münich, Stuttgard ve Saarbrücken şehirlerinde restorasyon merkezlerinde çalıştı. Köln’de yönetim eğitimi aldı. Yerli ve yabancı ekiplerle arkeolog ve restoratör olarak sayısız kazılara katıldı. Bunların bazıları; Çayönü, Kırklareli, Karatepe-Aslantaş, Assos, Millet ve Afrodisias Antik Kenti’dir. Alman Arkeoloji Enstitüleri, Avrasya Grubu ile Özbekistan’da Semerkant yakınlarında üç sezon kazılara katıldı. Almanya Berlin Pergamon Müzesi’nden Hattuşaş Sfenksinin ülkeye getirilmesi, ICCROM 2011 yılı Roma’da bakanlık delegeliği, ICCROM Ürdün Mozaik Çalıştayı gibi resmi görevlerde bulundu. Çalıştığı ve gittiği her yeri keşfetmek en büyük zevki oldu. Arkeoloji ve Restorasyon O’nu gezdirdi, artık O, eski gezgin yeni profesyonel tur rehberi olarak deneyimlerini gezmeye sevenlerle paylaşıyor.
Shopping Basket