Adıyaman Nemrut – Şanlıurfa Göbeklitepe – Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi ve Kenti

0
Fiyat
3 gece/4 gün
İstanbul
Adıyaman
Max Kişi : 20

Türkiye’nin hem kültürel hem de tarihsel anlamda en önemli merkezlerinden bir olan Peygamberler şehri Şanlıurfa ile Adıyaman, Gaziantep yörelerini hem kültürleri hem de tarihiyle Profesyonel Arkeolog Rehber Tarık GÜÇLÜTÜRK eşliğinde gezmek, öğrenmek ve kültürel tatlarını tatmak için hazırladığımız bu Tur programına sizleri bekliyoruz.

  1. Gün Cuma

İstanbul – Adıyaman / Nemrut

Türk Hava yollarının TK 2216sefer sayılı uçağı ile Adıyaman’a hareket edebilmek için sabah saat 08:00’de İstanbul Havalimanında rehberimiz Sn Güçlütürk ile buluşma.

Saat 12.30’da varışımızın ardından Kâhta’da öğlen yemeğimizi alıp dinleniyoruz. Nemrut yolu üzerinde görülmeden geçilmeyecek olan iki önemli noktaya gidiyoruz. Birincisi Efsane Komagene kralı Antiochus’un yaptırmış olduğu Karakuş Tümülüsü, diğeri de Roma’nın ilk İstanbul Surlarının da yapılmasına öncü olan İmparatoru Septimus Severus’un yaptırdığı Cendere Köprüsüne gidiyoruz.

Muhteşem ve tarifi olmayan günbatımını seyretmek üzere Nemrut’a yol alıyoruz.
Güneşi batırdıktan sonra konaklama ve akşam yemeği için otelimize doğru yola çıkıyoruz. Geceleme otelimizde.

  1. Gün Cumartesi

Adıyaman-Şanlıurfa /Göbeklitepe

Kahvaltıyı takiben, 1994 yılından beri kazılan ve bilinen en eski tapınak olarak tanımlanan Göbeklitepe’ye doğru hareket ediyoruz. Göbeklitepe, 2018 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmiştir.

Konunun uzmanı rehberimizden tarihöncesi dönemler ve Göbeklitepe ile ilgili bilgilerimizi aldıktan sonra , muhteşem bir bina olarak 2015 yılında yenilenen Şanlıurfa Müzesine gidiyoruz. 14 salonu ve 33 farklı canlandırmasıyla harika bir müze.olan Şanlıurfa Müzesi 30.000 m²’lik geniş ve modern binasında başta Göbekli tepe, Şanlıurfa ve çevresinden çıkan eserleri sergileniyor.

Haleplibahçe taban mozaikleri görülmeye değer bir diğer alan ve müze sonrası gezimize orada devam ediyoruz. Müze gezimizden sonra Balıklı Göl’e gidiyoruz. Hz. İbrahim’in doğduğu ve şehirden ayrılana kadar yaşadığı önemli olayların geçtiğine inanılan Balıklı Göl ve çevresini gezerek ve hakkında konuşarak, Urfa çarşılarında bitecek bir yürüyüşe başlıyoruz.

Gezi bitiminde otele yerleşip kısa bir dinlenme molası veriyoruz.

Akşam yemeğimizi sıra gecesi eşliğinde alacağız. Sıra gecesi Urfa’da bilinen adıyla sıra gezmek, kentle özdeşleşen halk kültüründe ses, saz ve söz üzerine sohbet yapılan özel eğlencedir.Konaklama otelimizde.

  1. Gün Pazar

Şanlıurfa – Gaziantep

Otelden kahvaltı sonrası erkenden ayrılıp Harran’a doğru hareket ediyoruz. Konik şekilli evler ve çölü andıran çevresi ile Harran’a ulaşmak için yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk yapıyoruz.

Harran kentinin adı Sümercede ve Akatçada “seyahat” veya “kervan” anlamına gelen “haran-u” sözcüğünden gelmektedir. Kuzey Mezopotamya’nın kadim yerleşim yerlerinden olan kent Kuran’ı Kerim’de adı geçen Nuh’un kavmi olarak kabul edilen ve ehli kitaptan sayılan Sabii’lerin ana vatanı olarak kabul edilir.

Harran gezisi sonrası yaklaşık 2 saatlik yolculukla Fırat Nehri üzerindeki Birecik Barajı’nın yükselmesiyle sular altında kalan çok katmanlı bir güzellik olan Halfeti’ye hareket edeceğiz. Eşsiz bir manzarada yapacağımız tekne turunda su altında kalan bölgeyi görüyoruz. Halfeti’de öğle alacağımız öğle yemeğinden sonra Gaziantep’e hareket ediyoruz otelimize yerleşme ve serbest zaman.

  1. Gün Pazartesi

Gaziantep – İstanbul

Otelimizde kahvaltıyı aldıktan sonra Zeugma Mozaik Müzesi’ni gezmek üzere yola çıkıyoruz.

Müze gezisi sonrası Gaziantep’in en keyifli yeri olan Almacı Çarsısı bölgesine geçiyoruz, harika bir öğle yemeği ziyafeti sonrası Bakırcılar, Yemeniciler, hanlar ve tüm baharatçıların olduğu bölgede geziyoruz. Sabah hazırladığımız valizler otobüsümüzde ve Kale bölgesinden otobüsümüzle havalimanına hareket ediyoruz.

Türk Hava yollarının 2239 sefer sayılı uçağı ile Istanbul’a hareket ediyoruz. Istanbul’a 20:35 varış ardından turumuz sonlanıyor.

Türk Hava Yolları ile İstanbul – Adıyaman gidiş / Gaziantep İstanbul dönüş uçak (uçak bilet bedelleri katılımcılar tarafından karşılanacaktır)  Bölgede yapılacak geziler tur otobüsü ile organize edilecektir.

Adıyaman White Star Hotel veya benzeri
Şanlıurfa Hilton Garden Inn veya benzeri
Gaziantep İbis Hotel veya benzeri

Seyahate Dahil Olan Hizmetler

•Belirtilen otellerde oda kahvaltı konaklama
•Tüm yerel transferler
•4 Öğle yemeği 3 Akşam yemeği
•Programda belirtilen tüm gezi ve giriş ücretleri
•Adıyaman ve Nemrut gezisi
•Göbeklitepe gezisi
•Halfeti tekne turu
•Harran gezisi
•Gaziantep şehir gezisi
•Zeugma Müze giriş ve gezisi
•Zorunlu Türsab seyahat sağlık sigortası
•Profesyonel rehberlik hizmeti
•Tur esnasında Kulaklık

Seyahate Dahil Olmayan Hizmetler

•Türk Hava Yolları ile İstanbul – Adıyaman gidiş / Gaziantep İstanbul gidiş dönüş uçak bileti
•Tüm içecekler (yemekte alınan)
•Extra tur ve Kişisel Alışverişler

indir

Tarık GÜÇLÜTÜRK

Prof.Arkeolog Rehber
Ankara Atatürk Lisesi, İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Tarih Öncesi Arkeolojisi Dalı’ndan mezun oldu. Aynı Üniversite de Restorasyon yüksek lisansını tamamladı. Almanya’da Carl Duisberg Topluluğu tarafından verilen profesyonel meslek eğitim bursunu kazanarak Mainz, Münich, Stuttgard ve Saarbrücken şehirlerinde restorasyon merkezlerinde çalıştı. Köln’de yönetim eğitimi aldı. Yerli ve yabancı ekiplerle arkeolog ve restoratör olarak sayısız kazılara katıldı. Bunların bazıları; Çayönü, Kırklareli, Karatepe-Aslantaş, Assos, Millet ve Afrodisias Antik Kenti’dir. Alman Arkeoloji Enstitüleri, Avrasya Grubu ile Özbekistan’da Semerkant yakınlarında üç sezon kazılara katıldı. Almanya Berlin Pergamon Müzesi’nden Hattuşaş Sfenksinin ülkeye getirilmesi, ICCROM 2011 yılı Roma’da bakanlık delegeliği, ICCROM Ürdün Mozaik Çalıştayı gibi resmi görevlerde bulundu. Çalıştığı ve gittiği her yeri keşfetmek en büyük zevki oldu. Arkeoloji ve Restorasyon O’nu gezdirdi, artık O, eski gezgin yeni profesyonel tur rehberi olarak deneyimlerini gezmeye sevenlerle paylaşıyor.
Shopping Basket